środa, 24 lutego 2016

Jak zrobić prostą kamizelkę/narzutkę z prostokąta na drutach?

W moim ostatnim wpisie pokazałam kamizelkę zrobioną na drutach. Jest ona bardzo prosta do wykonania, gdyż wystarczy do tego umiejętność nabierania i zakańczania oczek oraz robienia prawych i lewych oczek. Na pewno nie sprawi wiele trudności początkującym, a da mnóstwo satysfakcji z własnego wyrobu oraz ciekawe nakrycie ciała. Jeśli jesteście zainteresowani jak zrobić taką kamizelkę, odpowiedź znajdziecie w tym wpisie. 


Kamizelka jest zrobiona z prostokąta z dziurami na ręce. Można go zrobić z jednego prostokąta i zrobić otwory na ręce w trakcie robótki albo zrobić trzy mniejsze prostokąty i je potem zszyć pozostawiając otwory. Ja swoją kamizelkę zrobiłam w pierwszy z opisanych sposobów. 

Do zrobienia kamizelka potrzebne są: 
  • druty 4 mm 
  • włóczka Red Heart Detroit lub inna odpowiednia na druty 4 mm. 
Oczywiście można użyć innych drutów lub cieńszej/grubszej włóczki. Jednak wtedy liczba oczek przeliczona przeze mnie nie będzie odpowiednia i trzeba będzie dopasować te liczby do własnych potrzeb. 

Moja kamizelka ma takie wymiary

Zanim zaczniecie robić swoją kamizelkę sprawdźcie czy takie wymiary Wam odpowiadają. Jeśli chcecie zmienić wymiary, może okazać się konieczne nabranie większej lub mniejszej liczby oczek na druty oraz przerabianie innej wysokości robótki.

Kamizelkę robimy od jednego boku do drugiego, czyli od długości 107 cm. Na druty nabieramy 150 oczek i robimy kilka rzędów ściegiem francuskim, żeby brzeg się nie zwijał. W kolejnych rzędach pierwsze i ostatnie 5 oczek przerabiamy ściegiem francuskim a środkowe oczka ściegiem gładkim prawym. Robimy tak aż do uzyskania długości 27 cm robótki na drutach.

Teraz zrobimy otwór na jedną rękę. Przerabiamy 5 pierwszych oczek ściegiem francuskim i kolejne 40 oczek ściegiem gładkim prawym. Na otwór na rękę zakańczamy kolejnych 40 oczek. Na drucie pozostało 65 oczek, z których 60 należy przerobić ściegiem gładkim prawym a ostatnie 5 ściegiem francuskim. Ja kołnierz przerabiałam dalej włóczką bouclą, a tułów zaczęłam robić Red Heart Detroit. Oczywiście cała kamizelka może być zrobiona z jednej włóczki. W kolejnym rzędzie robimy 5 oczek ściegiem francuskim, 60 oczek ściegiem gładkim prawym. Teraz trzeba nabrać 40 oczek, które w poprzednim rzędzie zgubiliśmy na otwór na rękę. Dalej przerabiamy 40 oczek ściegiem gładkim i 5 oczek ściegiem francuskim.

Ja w dalszej części plecy, które były z innej włóczki robiłam ściegiem francuskim, jednak można to robić ściegiem gładkim prawym z zachowaniem 5 oczek na brzegach ściegiem francuskim. W ten sposób należy przerobić do osiągnięcia 57 cm szerokości pleców, a łącznie 84 cm od początku robótki. W tym miejscu należy zrobić drugi otwór na rękę. I podobnie jak wcześniej przerabiamy 5 pierwszych oczek ściegiem francuskim i kolejne 40 oczek ściegiem gładkim prawym, zakańczamy 40 oczek, 60 przerabiamy ściegiem gładkim prawym a ostatnich 5 ściegiem francuskim. W następnym rzędzie robimy 5 oczek ściegiem francuskim, 60 oczek ściegiem gładkim prawym, nabieramy 40 oczek, przerabiamy 40 oczek ściegiem gładkim i 5 oczek ściegiem francuskim.

Ja w tym opisie spisałam, jak zrobić otwory na ręce zaczynając rząd od kołnierza. Można zrobić ten otwór w rzędzie zaczynającym się od dołu kamizelki. Wtedy trzeba odwrócić kolejność przerabianych oczek, czyli najpierw 65 oczek, potem zamknąć 40 oczek i przerobić 45 oczek. Należy również pamiętać, aby drugi otwór na rękę zrobić na wysokości poprzedniego, żeby jeden otwór nie wyszedł na górze robótki a drugi na dole.

Następnie przerabiamy ściegiem gładkim prawym prosto aż do uzyskania około 27 cm szerokości przodu (długości robótki od otworu na pachę), a 107 cm od początku robótki. robimy 4 cm ściegiem francuskim i zakańczamy robótkę, chowamy nitki i kamizelka jest gotowa do noszenia.

Gotowa kamizelka wygląda tak:Kamizelkę można również wykonać w podzieleniu na trzy prostokąty, czyli dwa przody i jeden tył.

Różnica jest taka, że zamiast zakańczać oczka na otwory na ręce, zakańczamy wszystkie oczka na drucie. W ten sposób robimy dwa prostokąty. Następnie dla uzyskania tyłu nabieramy od nowa taką samą ilość oczek jak na początku i robimy prosto do uzyskania 57 cm długości robótki. W tym przypadku trzeba prostokąty zszyć z zachowaniem odpowiedniej wielkości otworu na ręce i odpowiednią wysokością kołnierza.

Taka kamizelka daje wiele możliwości, zarówno w noszeniu jak i wykonaniu. Można ją nosić na wiele sposobów, z wywiniętym kołnierzem na ramiona, ułożonym jak golf, zapiętą na broszkę, pasek lub luźno puszczoną na boki. Poza tym można zastosować wiele wzorów. Ciekawa i bardzo elegancka byłaby kamizelka z ażurowym wzorem czy motywem. Zastosowanie grubej włóczki przy małych drutach dałoby sztywniejszy efekt, który również ma swój urok.

Kamizelka jest również możliwa do wykonania na szydełku. Wystarczy zacząć robótkę od odpowiedniej długości łańcuszka i kontynuować robótkę słupkami lub półsłupkami bądź innym wzorem z zachowaniem odpowiednich wymiarów.

Możecie zrobić kamizelkę dokładnie tak jak opisałam. Znajdziecie w nim również ogólne wskazówki, które Wam pomogą dostosować opis do własnych potrzeb.

Jeśli skorzystacie z powyższego wzoru, pochwalcie się swoimi kamizelkami. Miłego dziergania :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza