czwartek, 19 listopada 2015

fioletowo biała chusta Peipponen

Parę lat temu zrobiłam dla teściowej chustę na szydełku. Była dość duża, do tego stopnia, że założenie jej pod szyję nie było możliwe. Ostatnio rozmowa z teściową zeszła na temat tej chusty. Na końcu tej rozmowy zaproponowałam teściowej zrobienie mniejszej chusty, takiej pod szyję i na drutach. Ostatnio mam fazę na chusty ;) Teściowa wybrała kolor fioletowy melanżowy. Powstała taka chusta: Chusty nie zmierzyłam, a jest już u teściowej. Dla zorientowania się w jej rozmiarze zrobiłam zdjęcie ze swoimi stopami:


Chustę zrobiłam na drutach z żyłką 3,5 mm. Zużyłam 1,5 motka włóczki Sweet Baby. Wzór, z którego korzystałam nazywa się Peipponen i znajduje się na Ravelry tutaj

Chustę zaczyna się przerabiać od środka ściegiem gładkim prawym i po bokach dodaje się oczka, które potem dają taki ażurowy brzeg: 


Dodawanie oczek powoduje, że chusta jest coraz szersza i wyższa, a w pewnym momencie powoduje to zawinięcie końców do środka: 


Po przerobieniu określonej liczby rzędów ściegiem gładkim, przechodzi się do części, gdzie robi się wzór ażurowy. Jest on podzielony na 3 części. 


Podoba mi się w tej chuście szczególnie efekt przechodzenia kolorów, układający się w paski.


 Na szyi chusta wygląda tak:


Teściowa już dostała chustę, a że zostało jeszcze włóczki to do zestawu będzie jeszcze czapka. Wcześniej jednak pokażę inne rzeczy, bo czekają w kolejce na publikację, a awaria Internetu spowodowała małe opóźnienia :)

2 komentarze: