sobota, 2 stycznia 2016

czapki i chustki na drutach

Dzisiejszy post miał się ukazać przed południem w Sylwestra. Niestety rano zabrakło mi czasu, a wieczorem rozłożyło mnie przeziębienie. Obecnie jest już duuużo lepiej, ale jeszcze nie jestem do końca zdrowa. Trochę wydobrzałam i mogę Wam pokazać jeszcze zeszłoroczne czapki i chustki pod szyję. :) 


Kiedy zrobiłam czapkę w paski na akcję charytatywną, o podobną, w paski, poprosił mnie starszy syn, a zaraz po nim młodszy. Dołączyła się również koleżanka z prośbą o czapki dla swoich dzieci. Trzeba było zrobić zamówienie na włóczki i tak powstały czapki i chustki. Komplety dla synów prezentują się tak: 


Wymyśliłam sobie, że czapki będą w kolorze białym, popielatym i jednym neonowym. Starszy wybrał pomarańczowy. 


Zarówno czapka jak i chustka są ułożone w paski w tych trzech kolorach po 4 rzędy. 


Czapkę rozpoczęłam od ściągacza drutami 4 mm, a dalej zrobiłam ścieg gładki prawy drutami 4,5mm. Na końcu doczepiłam pompon z użytych włóczek o średnicy 10 mm. 


Chusta jest zaczęta od góry, po czym są nabierane oczka poprzez zrobienie narzutu na początku po pierwszym oczku, dwa razy na środku (po bokach środkowego oczka) oraz na końcu przed ostatnim oczku. Lewe rzędy są przerabiane na lewo bez dodawania oczek. Całość jest zrobiona na drutach 5 mm. 


Ostatnich kilka rzędów jest zrobionych ściegiem francuskim, żeby chusta nie zwijała się. 


Młodszy syn pierwotnie wybrał kolor zielony neonowy, ale w między czasie podczas robienia porządków w czapkach i szalikach w szafie, wygrzebał czapkę kotka z zeszłego sezonu, która już była dla niego za mała. Wtedy syn zmienił zdanie i poprosił o czapkę kotka zamiast w paski. W taki sposób powstał taki komplet: 


Czapka to najprostszy kwadrat zszyty prosto u góry. Potem włóczką w kolorze popielatym wyszyłam buzię kotka. Syn poprosił o śpiącego kotka, dlatego kotek ma takie oczy.


Czapka jest rozpoczęta ściągaczem 4 mm a następnie ściegiem gładkim prostym drutami 4,5 mm. 


Chusta jest zrobiona przy użyciu tych samych drutów i w analogiczny sposób. Odróżnia je jedynie rozmiar i kolorystyka. Tutaj użyłam białej i popielatej włóczki. 


Popielatej włóczki użyłam jednie na końcu chusty. Ten fragment jest zrobiony ściegiem francuskim, żeby chusta się nie zawijała. 


Oba komplety są wykonane z różnych kolorów włóczki Himalaya Everyday podwójną nitką. 

Dla dzieci koleżanki zrobiłam po czapce. Jako pierwszą zrobiłam czapkę dla chłopca. 


Na dole jest zrobiona ściągaczem drutami 4 mm a następnie ściegiem gładkim prawym drutami 4,5 mm. Użyłam podwójnej nitki włóczki Kotek w kolorze zielonym i czerwonym oraz Himalaya Everyday w kolorze żółtym. Ozdobą czapki jest wielokolorowy pompon. 

Później powstała czapka dziewczęca. Jest zrobiona podwójną nitką włóczką Red Heart Baby. Podobnie jak w poprzednich czapkach, zaczęłam ją od ściągacza drutami 4 mm, a potem kontynuowałam ściegiem gładkim prawym drutami 4,5 mm. 


Dla ozdoby na czapce są przyszyte cekiny oraz pompon na czubku z włóczek użytych do jej zrobienia. . 


Sądziłam, że czapki zimowe nie będą w tym roku potrzebne i przeleżą do przyszłego roku. Myliłam się ;) Od kilku dni są mrozy, więc czapki z powodzeniem grzeją głowy moich synów :) 

4 komentarze:

  1. Bardzo fajne kompleciki! :) A czapka dla dziewczynki śliczna:) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne komplety. Czapka z kotem skradła moje serce :)

    OdpowiedzUsuń